Navigáljon a jogszabályok tengerében a DEKRA segítségével

2024. szept. 10.

A Kisfeszültségű, Feszültség Alatti Munkavégzéshez (továbbiakban: FAM) szükséges képzések és szakképesítések

A képzések és szakképesítések jogszabályi környezete folyamatosan változik, és fontos, hogy naprakészek legyünk a legújabb jogszabályokkal és előírásokkal. A DEKRA szakértő csapata itt van, hogy segítsen Önnek megfelelő képzést választani és biztosítsa a szükséges tanfolyamot zökkenőmentes elvégzését.

A következőkben bemutatjuk a 34/2021. (VII. 26.) ITM rendelet és a 72/2003. (X. 29.) GKM rendelet szerinti Kisfeszültségű, Feszültség Alatti Munkavégzéshez (FAM) szükséges képzések legfontosabb jellemzőit és követelményeit. Reméljük, hogy ezek az információk segítenek Önnek a képzési igények pontos meghatározásában és a legmegfelelőbb képzési program kiválasztásában.
Előtte azonban fontos kiemeljük, hogy a jogszabályi előírásokkal összhangban feszültség alatti munkát kizárólag olyan személy végezhet, aki OKJ-s vagy az új rendszer szerinti programkövetelményes szakképesítéssel rendelkezik és a 72/2003.(X.29.) GKM rendelet mellékletének (FAMBSZ) 3.2.2 szerinti FAM 2 évenkénti továbbképzési kötelezettségét teljesíti.

Kisfeszültségű mérőhelyi FAM szerelő (07134028)

Ez a képzés ideális választás, ha Ön kisfeszültségű villamos fogyasztásmérők karbantartásáért és javításáért felelős. A 24 órás tanfolyam 16 órás elméleti és 8 órás gyakorlati részből áll, plusz egy vizsganapból. Az új programkövetelmény előnye, hogy az erősáramú végzettség megszerzése után nem kell egy évnek eltelnie, hogy jelentkezhessen a képzésre, elegendő egy év gyakorlati idő leigazolása. A képzés elvégzése után az üzemmenet folytonossága érdekében, a hálózat kikapcsolása nélkül szerelési, karbantartási, javítási munkát végezhet kisfeszültségű villamos fogyasztásmérő berendezéseken.

Kisfeszültségű szakszolgálati FAM szerelő (07134026)

A Kisfeszültségű szakszolgálati FAM szerelő az üzem folytonossága érdekében, a hálózat kikapcsolása nélkül üzemzavar megelőzési és javítási, karbantartási feladatokat végez kisfeszültségű, váltakozó- és egyenfeszültségű villamos védelmi és irányítástechnikai, segédüzemi hálózatokon és berendezéseken. A 24 órás képzésünk ideális az Ön számára. Az 16 órás elméleti és 8 órás gyakorlati rész mellett a vizsganap is fontos része a képzésnek. Az előny, hogy itt is elegendő egy év gyakorlati idő leigazolása az erősáramú végzettség mellé.

Kisfeszültségű FAM Kábelszerelő (07134007)

Kisfeszültségű FAM kábelszerelő az üzem folytonossága érdekében, a hálózat kikapcsolása nélkül végez kábelszerelést (ki-, bekötés, összekötő szerelés, leágazó szerelés, végelzárás). Az 50 órás tanfolyam 16 órás elméleti és 34 órás gyakorlati részből áll, plusz egy vizsganap. Az új programkövetelmény szerint itt is elegendő csak egy év gyakorlati idő leigazolása az erősáramú végzettség mellé.

FAM üzemviteli vezető

Az üzemviteli vezető, más néven berendezésfelelős, az a személy, aki közvetlenül felelős a villamos berendezések üzemeltetéséért. A 16 órás elméleti képzés során megtanulhatja, hogyan adjon utasításokat a karbantartó csoportoknak és hogyan határozza meg a beavatkozásokat.

A képzés után…

A résztvevőknek a képzés végén belső vizsgát kell tennie, majd teljesítménye alapján Tanúsítványt állítunk ki részére. A vizsgáztatás a képzőtől függetlenül szervezett, Akkreditált Vizsgaközpontban történik, Ennek feltétele a képző által kiállított tanúsítvány. Természetesen a DEKRA mindenben támogatja Önt és csapatát, így a vizsgára való jelentkezésben is segítünk.
Miért válassza a DEKRA-t?
A DEKRA szakértő csapata rendelkezésére áll, hogy segítsen Önnek kiválasztani a legmegfelelőbb képzést, amelyre szüksége van. Célunk, hogy Ön a lehető legjobban felkészülve végezhesse munkáját, megfelelve a legfrissebb jogszabályoknak a munkahelyi biztonságot is biztosítva.
Ne hagyja figyelmen kívül a változó jogszabályokat és az új lehetőségeket – forduljon hozzánk bizalommal, és tapasztalja meg a DEKRA által nyújtott szakmai támogatást és képzési lehetőségeket!